Izbor predstavnika učenika SDŽ za Nacionalno vijeće učenika RH

Klara Ribičić, učenica 8. razreda, je kao predstavnik naše škole sudjelovala 8. veljače na izboru predstavnika učenika Splitsko-dalmatinske županije u Nacionalno vijeće učenika Republike Hrvatske.

Izbori za predstavnika naše županije održani su u organizaciji Ureda državne uprave i Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije.

Na izbornu skupštinu koja se održala u dvorani knjižnice Marka Marulića odazvalo se 30 učenika iz osnovnih i 29 učenika iz srednjih škola, koji su na izborima predstavljali učenike svojih škola – 59 školskih ustanova. U ugodnoj izbornoj atmosferi svi učenici su imali mogućnost kandidature popunjavanjem kandidacijskog listića. Petnaest učenika se kandidiralo za predstavnika naše županije i javno se predstavilo pred cijelim skupom učenika. Učenici su potom tajno glasovali, a učeničko je izborno povjerenstvo uputilo u drugi krug dva kandidata s najvećim brojem glasova. Poslije drugog kruga tajnog glasovanja za predstavnika je izabrana Mirta Čenić, učenica 3. razreda, Turističko-ugostiteljske škole iz Splita. Uspješnom i ugodnom provođenju učeničkih izbora pomagali su Anđelka Visković iz gradske uprave Splita i Anamarija Ivanović iz Ureda državne uprave kao i Ante Radovčić koordinator iz Županije. Nazočni učenici, a posebno predstavljeni kandidati, su doista pokazali kulturu ophođenja, svoje sposobnosti, kao i zrelost i odgovornost prema izborima.

Nacionalno vijeće učenika Republike Hrvatske (NVURH) utemeljeno je 2005. godine, kao predstavničko tijelo učenika osnovnih i srednjih škola te savjetodavno tijelo ministra znanosti i obrazovanja. Svojim radom Vijeće pridonosi poboljšanju kvalitete odgojno-obrazovnog sustava i izgradnji hrvatske škole koja priprema učenike za život. U Vijeću se nalazi 21 učenik – predstavnik svake županije i Grada Zagreba.

objavio: Administrator   datum: 16. 2. 2018.

« Ožujak 2024 »

Kalendar školske godine