Ekskurzija učenika 8. razreda

Učenici 8. razreda naše škole su od 02. do 06. listopada bili na ekskurziji u Istri. Kako su se proveli te što su sve vidjeli i naučili pročitajte i pogledajte u nastavku.

Prvi dan smo većinom proveli u autobusu. Pošli smo iz Brela oko 7 sati ujutro. Putem smo promatrali autocestu, pjevali i drijemali. Zaustavili smo se na odmorištu Krka. Nakon ručka naše sljedeće odredište bila je Rijeka. Razgledali smo gradski trg i posjetili crkvu Gospe Trsatske. Pred kraj dana došli smo u Hum, najmanji grad na svijetu koji smo obišli doslovno u dvije minute. Ima 28 stanovnika i lijepo je uređen. Predvečer smo stigli u hotel "Centinera" u Banjolama (predgrađe Pule) gdje smo bili smješteni ostatak putovanja.

Drugi dan otputovali smo u Fažanu odakle se brodom odlazi u Nacionalni park Brijuni. Na Brijunima nas je dočekala vodička s kojom smo sjeli u turistički vlak i krenuli u razgledavanje. Brijune krasi prekrasna, gusta šuma u kojoj borave neke životinje koje rijetko možemo sresti kod nas – žirafe, slonovi... Do kraja 80- ih godina tu je bio i zoološki vrt koji je zatvoren nakon što je većina životinja uginula. Na Brijunima raste i maslina za koju se vjeruje da ima više od tisuću godina. Posjetili smo nekadašnju Titovu vilu u kojoj je sada muzej. Tamo smo vidjeli Titovo vozilo Cadillac, kao i Titovu papigu Kokija te slonicu Lanku. Nakon povratka u Fažanu uslijedio je ručak te odlazak u Pulu. Obišli smo pulsku arenu i slušali priču o gladijatorima koji su se tu nekoć borili. Na kraju dana otišli smo u Green Garden. Padala je kiša pa je karting otkazan.

Treći dan smo razgledavali podzemne tunele u Puli. Tuneli su bili mračni i hladni, ali su nam se svidjeli. Nakon toga uslijedio je obilazak Eufrazijeve bazilike u Poreču. Porečke ulice podsjećaju na ulice naših dalmatinskih gradića. Na kuli koju smo vidjeli je uklesan lav koji drži otvorenu knjigu. Vodička nam je objasnila da to znači da je građena za vrijeme mira. Poslije toga spuštali smo se u jamu Baredine, i to 60 metara ispod zemlje. Tamo smo vidjeli čovječju ribicu, ali i čuli tužnu ljubavnu priču. Nakon toga obišli smo i Muzej traktora. Svi smo se penjali po traktorima i oponašali vožnju. U Višnjanu smo posjetili zvjezdarnicu iz koje smo promatrali točke na suncu koje su za 3000 Celzijevih stupnjeva hladnije od ostatka Sunca. Vratili smo se u Green Garden na paintball i karting te se dobro zabavili.

Četvrti dan bio je rezerviran za obilazak Rovinja i Limskog kanala. U Rovinju smo posjetili crkvu sv. Eufemije koja je trobrodna i krase je predivne slike na zidovima i stropu. Obišli smo i Labin i tamošnji muzej u kojem smo vidjeli izloženo oružje iz Drugog svjetskog rata i staru narodnu nošnju. Također smo posjetili i labinski rudnik.

Peti dan je bio posljednji dan naše ekskurzije. Nakon doručka krenuli smo prema Smiljanu s ciljem da posjetimo Muzej Nikole Tesle u sklopu njegove rodne kuće. U međuvremenu smo stali u Opatiji i posjetili hotel Kvarner. Tamo smo sreli neke od hrvatskih nogometnih reprezentativaca (Luku Modrića) te prošetali Opatijom. Nakon Opatije razgledali smo tvrđavu Nehaj u Senju, ručali u Gospiću, obišli muzej u Smiljanu (u kojem smo vidjeli Tesline nacrte i izume) te krenuli prema kući. Sve u svemu, zanimljivo putovanje s bogatim programom o kojem ćemo pričati još mjesecima!

Lana Vitković, Lana Radić, Duje Ivanac, Petar Zelić, Ivan Antonio Šošić, 8. razred

objavio: Administrator   datum: 9. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »

Kalendar školske godine