Posjet učenika 8. razreda Vukovaru

Učenici 8. razreda naše škole otputovali su u Vukovar u sklopu projekta u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar pod nazivom „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Učenici su s razrednicom Gracijom Glavičić boravili u Vukovaru od 29. listopada do 31. listopada 2019. godine. Prvi dan su proveli u autobusu s učenicima iz OŠ Bariše Granića Meštra iz Baške Vode i učenicima iz OŠ Josipa Jovića iz Aržana. Smjestili su se u hostel Dubrovnik u poslijepodnevnim satima. Nakon večere u restoranu Istra, otišli su u kuglanu u sklopu organiziranih slobodnih aktivnosti. U okviru programa drugog dana posjeta organizirana su dva predavanja u Memorijalnom centru. U prvom predavanju bilo je govora o povijesti SFRJ-a te političkim i društvenim okolnostima koje su dovele do raspada iste. Drugo predavanje o svim okolnostima, vojnim aspektima, tijeku i posljedicama bitke za Vukovar držao je časnik HV-a. Nakon predavanja, učenici su  se upoznali s minama i posljedicama djelovanja mina, s čime ih je upoznao časnik HV-a i posjetili prostore Memorijalnog centra. Isti dan realizirano je razgledavanje Gradskog muzeja u prekrasno obnovljenom dvorcu Eltz, Muzeja vučedolske kulture i vožnja Dunavom. Trećeg dana boravka u Vukovaru predviđeno je razgledavanje najvažnijih lokacija vezanih uz stradanja Vukovara u Domovinskom ratu – bolnice, Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, Ovčare. Program je završen Školom mira i kvizom znanja na kojem su učenici Marin Raos i Karlo Zelić pokazali izvrsno znanje i bili treći. U Brela su učenici stigli u kasnim večernjim satima.

Cilj je ovakvog oblika nastave učenje i poučavanje o Domovinskom ratu, njegovim vrijednostima i posljedicama. Bogat i dobro isplaniran program u dva dana boravka podrazumijeva jak tempo, međutim omogućava učenicima ono najvažnije – učenje o prošlosti na autentičnim mjestima od sudionika događaja.

objavio: Administrator   datum: 6. 11. 2019.