Dječja prava, prava žena, lektira i eTwinning projekt u 6. razredu

Dana 24. siječnja učenici 6. razreda na satu Hrvatskoga jezika s učiteljicom G. Babić obrađivali su lektirno djelo Djevojčica iz Afganistana američke autorice Deborah Ellis.

Priča govori o životu djevojčice Parvane u razrušenom glavnom afganistanskom gradu Kabulu i o pravima žena u Afganistanu. Talibani su u toj zemlji nametnuli oštre zakone za žene i djevojčice. Škole su zatvorene, ženama nije dopušteno raditi ni izlaziti bez muške pratnje, moraju poštivati iznimno stroga pravila odijevanja. Svi koji su bili obrazovani bili su na meti talibanske milicije, tako i Parvanin otac koji je odveden u zatvor. Parvana se prerušila u dečka i prehranjuje obitelj uz rizik da bude otkrivena.

Učenici su nakon kratke pisane provjere razumijevanja pročitanog djela usmeno interpretirali i komentirali djelo uz razne aktivnosti: gledanje kratke reportaže o autorici Deborah Ellis i kako je dobila nadahnuće za ovo djelo, gledanje kratke reportaže o pakistanskoj djevojčici Malali koja je preživjela talibanski atentat i dobila Nobelovu nagradu za mir te gledanje ulomaka iz animiranog filma the Breadwinner (Hraniteljica) koji je nastao prema motivima iz ove knjige. Nakon toga uslijedilo je pisanje pisama djevojčici Parvani te opisivanje zamišljenog susreta s likom iz priče. Učenicima se knjiga jako svidjela iako ih je rastužila. Složili su se da im je nezamislivo živjeti  u zemlji u kojoj ženama i djevojkama nije dopušteno izići iz kuće bez muške pratnje kao i da djevojčice moraju nositi odjeću koja im prekriva svaki djelić tijela, uključujući i lice, svaki put kad iziđu. Uspoređivali su prava djevojčica u Afganistanu i Hrvatskoj te zaključili da je u Hrvatskoj djevojčicama život puno ljepši. Na kraju sata pisali su pisma Parvani u kojima su zaželjeli njoj i ostalim afganistanskim djevojčicama da im bude jednako kao i djevojčicama u Hrvatskoj. Također smo s cijelim razredom komentirali objave partnerskih škola iz eTwinning projekta Celebrate Women's International Day koji provodimo do početka ožujka sa školama iz Italije, Finske, Španjolske, Rumunjske,Grčke, Francuske i Turske.

objavio: Administrator   datum: 27. 1. 2020.