Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Hrvatski sabor proglasio je 22. veljače Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Taj je datum odabran kao spomen na dan kad je 1483. tiskan Misal po zakonu rimskoga dvora, hrvatski prvotisak i prva knjiga u Europi koja nije tiskana na latinskome jeziku latinicom, nego glagoljicom i na hrvatskome jeziku. Cilj inicijative za proglašenje spomendana hrvatskoj glagoljici bio je upozoriti na važnost toga hrvatskoga pisma kao simbola našega nacionalnog i kulturnog identiteta te potaknuti kulturne i obrazovne institucije na organiziranje programa i događanja kojima bi se promicala ljepota i vrijednost hrvatskoga glagoljičnog pisma.

Danas je glagoljica bila tema sata kod šestaša i osmaša. Učenici 6. razreda su imali sat Hrvatskoga jezika u obliku radionice s glagoljičnom tematikom. Igrali su obrazovne igre na pametnoj ploči te učili pisati svoja imena na glagoljici, koja su kasnije zalijepili na zajednički razredni plakat. Za to vrijeme su učenici 8. razreda na satu Vjeronauka kroz Powerpoint prezentaciju učili o glagoljici i starohrvatskom jeziku u bogoslužju. Također su rješavali i radni listić s glagoljaškim alfabetom.

Vaše znanje glagoljice možete provjeriti na http://hrvatski.hr/games/kviz-glagoljica/, a možete odigrati i memorijsku igru putem poveznice http://hrvatski.hr/games/pamtilica-glagoljica/

objavio: Ivana Ravlić   datum: 21. 2. 2020.

« Ožujak 2024 »

Kalendar školske godine