Priručnik za stručni ispit učitelja i stručnih suradnika u osnovnom školstvu

Savjetnici Agencije za odgoj i obrazovanje zajedno s vanjskim suradnicima koji sudjeluju u radu ispitnih povjerenstava, pripremili su ovaj Priručnik kao neposrednu pomoć svim sudionicima procesa ostvarivanja programa stažiranja i polaganja stručnih ispita, a prvenstveno pripravnicima i njihovim mentorima

Program stažiranja i polaganja stručnih ispita sastoji se od općeg i metodičkog dijela. Temeljne sastavnice općeg programa su Zakon o osnovnom školstvu i Pravilnik o polaganju stručnog ispita učitelja i stručnih suradnika u osnovnom i nastavnika u srednjem školstvu, kojima su regulirana prava i obveze svih sudionika procesa stažiranja. Opći dio programa stažiranja i polaganja stručnog ispita čine i svi podzakonski akti kojima je reguliran sustav osnovnog školstva te i njih treba poznavati za uspješno polaganje stručnog ispita i za odgovorno i kompetentno obnašanje učiteljskog poziva.

U metodičkom dijelu programa stažiranja i polaganja stručnih ispita za sve su nastavne predmete navedeni: programski sadržaji, metodička literatura, neki primjeri tema za pisani rad i neka moguća pitanja na usmenom dijelu ispita iz poznavanja metodike struke. Sastavni dio Priručnika je i popis temeljne pedagoško-psihološke literature, praćenje koje je nužan preduvjet za uspješno snalaženje u svim posebnostima profesije (daroviti učenici i učenici s posebnim potrebama, razredništvo i sl.).

Priručnik bi trebao pridonijeti uspješnom uvođenju pripravnika u sustav osnovnog školstva i njihovom osposobljavanju za samostalno pripremanje i vođenje odgojno obrazovnog procesa te primjenu suvremenih organizacijskih oblika i nastavnih metoda, a također i kao temelji za uspješno cjeloživotno učenje.

Priručnik za stručni ispit učitelja i stručnih suradnika u osnovnom školstvu

(PDF: 486 kb)

Izvor: AZOO

objavio: Ante Škrabić   datum: 8. 3. 2011.