I ove godine naša škola aktivno sudjeluje u više eTwinning projekata.
1. Osnivači smo projekta 250 godina od objavljivanja Hasanaginice zajedno s Petom osnovnom školom Brčko iz susjedne BIH. U projektu sudjeluju i OŠ Lapad iz Dubrovnika te OŠ Franje Krežme iz Osijeka. Naime, godine 2024. navršilo se 250 godina otkako je Alberto Fortis u svom djelu „Putovanje kroz Dalmaciju“ objavio narodnu baladu „Hasanaginica“. Lik Hasanaginice reprezentativan je književni lik kada govorimo o ženama i nepoštivanju njihovih ljudskih prava. Služeći se suradničkim digitalnim alatima, kroz tragični lik ove žene ćemo predstaviti i druge ženske književne likove koje su bile zatočnice patrijarhata, predrasuda, krivih uvjerenja… U projektu sudjeluju učiteljice Gorana Babić i Maja Brzica.
2. Igrajmo se glagoljicom 4 – budući da glagoljička kulturna baština već duže vrijeme zauzima značajno mjesto u prostoru odgoja i obrazovanja, za njeno kvalitetno izučavanje potrebni su složeni kreativni pristupi zasnovani na istraživačkom procesnom učenju, strukturiranom pretraživanju informacija te učenju kroz igru i stvaralaštvo. To se u ovom projektu nastoji postići integracijom više nastavnih predmeta, spajanjem stvarne i virtualne stvarnosti, te kreativnom korištenju IKT, učenjem kroz igru i likovnim radionicama, te korištenjem Metode 3IKT (IKT kao sredstvo motivacije, IKT kao sredstvo prenošenja znanja ili IKT kao sredstvo za prezentaciju i izradu digitalnog uratka). Ovo je nastavak višegodišnjeg uspješnog projekta, u kojem sudjeluju učiteljice Gorana Babić, Vanja Sokol i Maja Brzica.
3. Renaissance: Virtual Museum Night 2025 – europske škole će ostvariti suradnju istražujući renesansu u kulturi i umjetnosti. Partnerske škole surađivat će u istraživanju teme i njezinoj prezentaciji: stvaranju stripova, videa, filmova, glazbe ili umjetnosti koji će na najbolji način prikazati temu iz razdoblja renesanse (umjetnost, književnost, znanost, povijesne ličnosti, velika geografska otkrića…). Kao rezultat, stvorit će se zbirke studentskih radova na mrežnoj stranici projekta koja će biti naš virtualni muzej. U projektu sudjeluju škole iz Hrvatske, Poljske, Belgije, Italije i Turske, a iz naše škole učiteljice Gorana Babić, Vanja Sokol i Maja Brzica zajedno s učenicima.
4. Nakon uspješno završenog Erasmus+ tečaja u svibnju 2024. u Ghentu (Belgija), učiteljica Valentina Lasić zajedno je s kolegama iz Finske (Karhunmäki school, Joensuu) osmislila međunarodni i međuškolski eTwinning projekt „My Water is Our Water“. Kroz cijeli niz zanimljivih aktivnosti učenici će mjeriti svoj vodeni otisak uz pomoć aplikacije https://www.waterfootprint.org, zatim PH vode, količinu kiše, snijega te usporediti rezultate sa svojim vršnjacima iz škola partnera (Finska i Španjolska). Cilj ovog projekta, osim podizanja svijesti o značenju vode u svakodnevnom životu i klimatskim promjenama, je podržati održivi način života učenika, razviti vještine dobrobiti učenika, jezične i međukulturalne kompetencije kao i ICT vještine, razviti svijest o važnosti globalnog građanstva kako bi se povećalo osnaživanje i priznanje učenika, pomoći učenicima da razumiju povezanost klime, vremena, vode i klimatskih promjena te da shvate da njihovo djelovanje ima veliko značenje u pogledu klimatskih promjena. Rezultati će se prezentirati na stranicama eTwinning platforme, mrežnim stranicama škola te kroz zajednički video uradak. U projektu će uz učiteljicu Lasić sudjelovati i učiteljica Gorana Babić.