Početak nastave za sve učenike od 1. do 4. razreda

Od ponedjeljka, 25. svibnja 2020. godine, ponovno započinje redovita nastava u školi za sve učenike od 1. do 4. razreda kao i posebnog razrednog odjela.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je 20. svibnja 2020. Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova i razrednu nastavu od 1. do 4. razreda te posebne razredne odjele i rad s djecom s teškoćama koja imaju pomoćnika u nastavi. Sukladno navedenim uputama rad u školskim ustanovama u sadašnjim epidemiološkim uvjetima uz poštivanje svim uputa i mjera HZJZ-a smatra se jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad od kuće odnosno ostanak kod kuće, te se omogućuje uključivanje svih učenika razredne nastave u škole. Ministarstvo znanosti i obrazovanja je na temelju Uputa HZJZ-a izradilo Preporuke za organizaciju rada u razrednoj nastavi i upute za vrednovanje i ocjenjivanje u mješovitom modelu nastave od 25. svibnja 2020.

Sukladno navedenom, učenici razredne nastave trebaju ići u školu, osim onih učenika koji zbog opravdanih razloga ne smiju ili ne mogu doći na nastavu. O tome su roditelji dužni obavijestiti učitelje, kao i u svakom slučaju izostanka djeteta iz škole koji je bio prije izbijanja epidemije. Razlozi za nedolazak u školu mogu biti objektivni kao što su: bolest, izmještenost zbog potresa, osnivač ne može brzo osigurati primjeren prijevoz, lokalno žarište (primjer Brač) itd. Također, mogu biti i subjektivne okolnosti poput teško bolesne osobe u kućanstvu i roditelj se boji poslati dijete u školu iako u redovitoj situaciji to ne bi bila opravdana isprika.

Ističemo da je najvažniji cilj briga o cjelovitom razvoju i dobrobiti djeteta. Omogućiti djeci nastavak uobičajenog obrazovnog procesa, također je jedan vid oporavljanja situacije u kojoj smo se našli. Dodatno, za učenike je korisno da se vrate u školu, zato što je kvalitetu nastave lakše osigurati u školama, a i socijalizacija i emocionalni razvoj važni su aspekti učenikova odgoja i obrazovanja.

VAŽNE OBAVIJESTI ZA RODITELJE/SKRBNIKE:

• U školi se izvode svi nastavni predmeti (obvezni, izborni i fakultativni).
  • Roditelji/skrbnici moraju se upoznati s Uputama HZJZ-a i Preporukama MZO-a u cijelosti.
  • Roditelji/skrbnici ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19
  • Roditelji/skrbnici ne dovode dijete u ustanovu ako dijete ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19.
  • Roditelji/skrbnici dužni su izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu već se javljaju telefonom ravnatelju škole i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne dolaze u ustanovu.
  • Škola ne uzima izjavu od roditelja radi uključivanja djeteta u ustanovu.
  • Roditeljima se omogućuje naknadno uključivanje djeteta u školu.
  • Organizira se autobusni prijevoz za učenike putnike iz Gornjih Brela.
  • Roditelji/skrbnici ne moraju dovoditi djecu u škole, ako ih dovode, ne ulaze u školsku zgradu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu.
  • Sukladno odluci roditelja, učenici u školu dolaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, kao što bi dolazili da nema epidemije.
  • Roditelji se ne okupljaju na ulazu u školsku zgradu.
  • Polaskom u školu djeca nisu obvezna nositi maske i rukavice.
  • Marenda će od utorka biti organizirana za sve učenike koji je primaju.

Zahvaljujemo Vam na podršci i strpljenju te ćemo Vas o svim novostima i daljnjim postupcima pravovremeno obavijestiti kao i do sada.

Radujemo se povratku u našu školu! smileysmileysmiley

objavio: Ivana Ravlić   datum: 21. 5. 2020.