Film o Nevistinoj stini

Na ovogodišnjem natječaju Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije ’’Čuvari baštine’’ odabran je i naš projekt Tragom prošlosti – Nevistina stina za financijsku potporu. Projekt će provoditi učiteljice Hrvatskoga jezika Vanja Sokol i Gorana Babić s učenicima 5., 6. i 7. razreda.

Projekt „Čuvari baštine“ namijenjen je potencijalno darovitim učenicima u umjetničkom i humanističkom području, kao i svim učenicima koji su zainteresirani za projektnu nastavu, interdisciplinarni pristup, suradničko, istraživačko i inovativno učenje.

Brela su mjesto bogato kulturnom baštinom i velika su inspiracija za stvaranje kvalitetnih projekata. Još jedan u nizu naših školskih projekata vezanih za očuvanje kulturne baštine, kojima promoviramo i školu i mjesto, za cilj ima snimanje filma Nevistina stina kako bismo što više i detaljnije široj javnosti približili i sam lokalitet i priču po kojoj je dobio ime.

Projekt Tragom prošlosti – Nevistina stina omogućit će učenicima istraživanje zavičajne kulturne baštine pri čemu trebaju uočiti i razumjeti njezinu važnost i ljepotu. Projekt treba pobuditi interes za upoznavanje prošlosti svog zavičaja kroz priče i posjet lokalitetima na kojima su se dogodile te iste sačuvati od zaborava. Cilj je raditi i na međugeneracijskoj komunikaciji, tj. uključiti starije mještane u projektne aktivnosti kako bi se i oni osjetili korisnima u ovom modernom digitalnom vremenu. Učenici će s njima razgovarati o legendi Nevistina stina, istražiti detalje o likovima, događaju, tradicijskim običajima vezanim uz događaj, odjeći i pjesmama te lokalitetu kako bi što uspješnije pripremili materijale za snimanje filma o poznatoj breljanskoj legendi.

Svi sudionici projekta iz škole će primjenjivati timski i problemsko-istraživački način rada, steći nova znanja o snimanju kratkog filma, korištenju opreme po pitanju istog, razvijati 4C vještine, provesti ugodno vrijeme u druženju i razgovoru s bakama i djedovima koji su prije mnogo desetljeća bili učenici naše škole i usmenom predajom čuvaju kulturnu baštinu. Bake i djedovi će se osjetiti društveno korisnima, škola će biti bogatija za još jedan projekt, a lokalna zajednica će dobiti još jedan kvalitetan materijal za turističku promociju jednako kao i Splitsko – dalmatinska županija.

Učenici će predstaviti projekt prikazivanjem filma te izložbom fotografija i skica kostima koje budu izrađivali. Film će biti obavljen i na YouToube kanalu škole, na internetskim stranicama škole, Općine i TZO Brela kao i u javnim medijima, a planiramo i sudjelovanje na Interstasu 2024.

Vanja Sokol, učiteljica Hrvatskog jezika

objavio: Ivana Ravlić   datum: 23. 1. 2024.