Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta se obilježava svake godine drugog utorka u veljači. No, mi smo ga proveli kroz cijeli tjedan kako bi svi učenici bili upoznati s odgovornim načinom korištenja tehnologije.

Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta je pokrenuta 2004. godine s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima i odraslima. Glavni organizator obilježavanja Dana sigurnijeg interneta u Hrvatskoj je Hrvatski centar za sigurniji Internet.

U našoj školi prepoznajemo važnost digitalne pismenosti i sigurnosti na internetu. Stoga smo proveli niz aktivnosti kako bismo naše učenike educirali i potaknuli na razmišljanje o vremenu provedenom na internetu.

Za učenike nižih razreda, na satu Informatike, proveli smo vježbu “Balansiram”. Cilj ove vježbe je potaknuti učenike da umjesto igranja videoigara provedu vrijeme u aktivnostima koje ne uključuju korištenje ekrana. Ova vježba je bila prilika da se učenici okušaju u različitim aktivnostima i otkriju nove interese.

Učenici viših razreda su sudjelovali u igri “Suradnjom do uspjeha”. Ova igra je dizajnirana kako bi učenici naučili važnost timskog rada, komunikacije i suradnje, vještine koje su ključne za sigurno i odgovorno ponašanje na internetu. Na kraju sata učenicima su podijeljeni promotivni materijali od HAKOM-a koji uključuju siguran način korištenja interneta.

Učenici 6. razreda su na satu Hrvatskoga jezika s učiteljicom Goranom Babić imali literarnu radionicu. U sklopu te radionice trebali su napisati vlastitu priču vezanu za poštivanje/nepoštivanje pravila mrežne sigurnosti.

Na kraju želimo naglasiti da je internet moćan alat koji nam pruža nevjerojatne mogućnosti za učenje, komunikaciju i zabavu. Međutim, važno je da ga koristimo na siguran i odgovoran način. Sretan Dan sigurnijeg interneta!

objavio: Maja Brzica   datum: 9. 2. 2024.