Tjedan mozga

Učenica 5.razreda naše škole, Klara Ribičić, ove je godine na literarnom natječaju povodom Tjedna mozga osvojila prvo mjesto u kategoriji od 5. do 8. razreda. U sklopu te manifestacije, koju organizira Zavod za neuroznanost Medicinskog fakulteta u Splitu, sve osnovne škole na području Splitsko-dalmatinske županije tijekom održavanja nastave likovne kulture i hrvatskog jezika potaknute su da pokrenu tematske likovne i literarne radionice na temu „Što mi to mozak govori?“. Našu školu je, uz Klaru, predstavljala Viktorija Kristić, također učenica 5.razreda.

Klari čestitamo od srca i nadamo se da će biti još radova kojima će nas uspješno predstavljati na literarnim natječajima! U nastavku donosimo Klarin rad kojim je zaslužila pobjedu.

Svi ljudi misle da je mozak najvažniji dio ljudskog tijela i da nama upravlja. Ja se s tim slažem,ali mozak je zaslužan i za one dobre stvari kao i za naše pogreške.On upravlja nama kad radimo nešto lijepo: pjevamo, crtamo, igramo se..., ali on je odgovoran i za jedinice u školi, razbijena koljena, naše strahove i suze. Tako da ni mozak nije savršen, nekad je umoran i lijen. Mozak je ipak sposoban za razne stvari. Bez njega nikada ne bih mogla napisati ovu priču. U redu sad kad sam ga pohvalila vrijeme je da vam ispričam kako JA zamišljam moj.

Mislim da je u mojoj glavi jedan pametan čovjek, toliko pametan i sposoban da može

upravljati cijelim tijelom. On se zove Mozgić. Gospodin Mozgić ne bi ništa uspio bez svojih kolega živaca. Koliko zvučali smiješno oni su ozbiljni poslovni ljudi ili što već. Gospodin Mozgić i njegove kolege imaju veliku ulogu u mom životu. Na primjer , kad želim skočiti mozak kaže živcima da pokrenu noge, tada živci otrče do nogu i noge skaču. Zvuči sporo i zapetljano, ali to se obavi u sekundi. Samo trebam paziti na jednu stvar, ako se ne naspavam moj mozak neće dobro raditi, misli će mi se sporo vući, a ruke i noge neće slušati. Noćas sam se naspavala pa sam bila prva na tenisu. Čudesno je to što Mozgić radi više uloga odjednom. Na primjer dok Mozgić šalje živcima poruku da ruka baci tenisku lopticu i udari je, istovremeno razmišlja o onom teškom 129. zadatku iz matematike. Nevjerojatno, dok igram tenis shvatila

sam zadatak iz matematike. Nevjerojatno je i to što je povezan s osjetilima.

Mislim da  gospodin Mozgić jako voli palačinke, jer ih osjećam na daleko. Mljac! Već sam ogladnjela,zato više ne smijem pričati o hrani. Pa baš sam šašava, kad ogladnim mozak mi ne radi, zato sam zaboravila spomenuti meni najdražu gospođu Mozgić. Ona je noćna ptica i sanjalica. Aktivira se po mraku kad umjesto kapaka imamo kamenja. Ona stvara snove i puna je mašte.Voljela bih i ja raditi tako zanimljiv posao. Kada gospođa Mozgić dobro sve obavi noću, gospodin Mozgić je u jutro odmoran i spreman za sve dnevne izazove.

Eto tako djeluju njih dvoje zajedno sa živcima međusobno se nadopunjujući kao

prava skladna obitelj.

Na kraju me još samo zanima ima li moj gospodin Mozgić u svojoj

mudroj glavi još jednog manjeg gospodina Mozgića koji njime upravlja?

Klara Ribičić , 5. razred

objavio: Ante Škrabić   datum: 24. 3. 2015.